Blog > Komentarze do wpisu

Meble drewniane. Czy wiesz co kupujesz?

Meble drewniane


W ofercie wielu dużych producentów mebli można odnaleźć produkty w atrakcyjnej cenie lecz nikt nie pyta z czego one są wykonane. Interesuje nas kolor, wykończenie, faktura, ergonomia, użyteczność… Niewiele osób wie co to płyta wiórowa, MDF, HDF, sklejka, komórkowa… Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy co kupujemy.


Historia


Meble znane były już w starożytności. Były to produkty ekskluzywne. Ówczesne pospólstwo spało na sianie lub na kamiennych łóżkach a np. krzesłem był pieniek. Wraz z rozwojem cywilizacji potrzeba mebli była coraz większa. Rewolucje przemysłowe znacznie obniżyły koszty produkcji lecz meble z drewna nadal były bardzo drogie. Pierwszym tworzywem drzewnym była sklejka. Pierwotnie stosowano ją przy budowie samolotów, dopiero później wykorzystano ją w meblarstwie. Dla obniżenie kosztów powstały także płyty stolarskie, płyty paździerzowe (już praktycznie zapomniane), pilśniowe i najpopularniejsze płyty wiórowe. Stosowanie tworzyw zapewniło znaczne obniżenie kosztów produkcji mebli.


Klej mocznikowo-formaldehydowy


Dwoma głównymi składnikami tworzyw drzewnych są cząsteczki drewna i spoiwo (nawet w płytach pilśniowych mokro formowanych występuje dodatek kleju a od paru lat trwają prace nad tworzywem bezklejowym). Od bardzo dawna stosuje się naturalne kleje. Zastosowanie klejów syntetycznych pozwoliło na obniżenie kosztów. Najczęściej stosowanym spoiwem syntetycznym do produkcji tworzyw drzewnych jest klej mocznikowo-formaldehydowy. Swoją popularność zdobył niską ceną, dobrymi właściwościami mechanicznymi i dostateczną odporność a zimą wodę. Pierwsze próby wytworzenia żywicy mocznikowej opisane zostały w 1896r. Żywica powstaje poprzez połączenie mocznika z formaldehydem. Z powietrza oraz węgla powstaje mocznik (azot zawarty w powietrzu) a z węgla i wody powstaje formaldehyd. Proces produkcji odbywa się w temperaturze około 100oC i przy obniżonym pH. Zmieszany ze sobą mocznik i aldehyd mrówkowy zaczyna kondensować. Reakcję zatrzymuje się w odpowiednim stadium poprzez zobojętnienie reakcji. Proces utwardzania w fabryce odbywa się poprzez obniżenie pH (dodatek kwasu).


Formaldehyd


Podczas produkcji jak i w późniejszym etapie użytkowania tworzywa dochodzi do emisji niezwiązanego formaldehydu (CH2O). Jest to bardzo niebezpieczna substancja. O stopniu zagrożenia jakie stwarza dla człowieka świadczą maksymalne ilości formaldehydu zawartego w powietrzu lub tworzywie które podawane są w mg. Dla przykładu w pomieszczeniu przeznaczonym do stałego pobytu ludzi stężenie CH2O nie może przekraczać 0,123mg na m3 powietrza. Od parunastu lat formaldehyd wpisany jest na listę substancji kancerogennych. Pomimo tak dużego zagrożenia dla zdrowia na pewno firmy nie zrezygnują z tego kleju. Często instalacje do produkcji żywicy mocznikowej są na terenie fabryk co obniża koszty lecz nawet gdy chcemy kupić klej w hurcie cena jego może wynosić 2zł/kg. Obecnie produkować można tylko płyty klasy E1 które spełniają narzucony poziom emisji lecz trzeba pamiętać o tym że wszelkie laminowania, oklejania i pokrywania folią odbywają się także przy użyciu tego kleju. Wydzielający się formaldehyd może wywoływać podrażnienia, stany zapalne błon śluzowych dróg oddechowych, spojówek i skóry. Często po zakupie mebla z płyty w pomieszczeniu można wyczuć charakterystyczny bardzo niemiły zapach. To właśnie formaldehyd. Walkę z tym zagrożeniem prowadzi się poprzez dodawanie substancji wiążących lub pokrywanie powierzchni nieprzepuszczalnymi błonami. Wspomnieć także warto o tym że w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza, ilość wydzielanego wolnego formaldehydu z tworzywa wzrasta.


Trwałość produktów


Możemy się zastanowić dlaczego meble z lat 80-tych były tak trwałe. Obecnie rzadko który budżetowy mebel po rozłożeniu możemy ponownie poskładać. Wolny formaldehyd zawarty w kleju, który jest dla nas tak niebezpieczny pozwala na utworzenie wiązań metylenowych i dwumetylenowo-eterowych. Powiązania te bezpośrednio wpływają na wytrzymałość płyty wiórowej. Norma emisyjna ogranicza wolny formaldehyd pozbawiając klej możliwości utworzenia wiązania. W ten właśnie sposób otrzymujemy meble których trwałość nie przekracza 5 lat.


Jarosław Gerszyński

O autorze: Jarosław Gerszyński studiował kierunek Technologia Drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Dołącz do Jarosława Gerszyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl 

wtorek, 29 kwietnia 2014, zrobionezdrewna

Polecane wpisy