Blog > Komentarze do wpisu

Nowoczesne okucia meblarskie

Zawiasy puszkowe fot. zrobionezdrewna.pl

Okucia są niezbędnym elementem
wielu mebli. Decydują one o wartości użytkowej i jakości mebla. Okucia dzielą się na zamykające, łączące, zabezpieczające i przytrzymujące. Innym rodzajem okuć są akcesoria meblowe, które nie są niezbędnym elementem mebla lecz zwiększają komfort użytkowania. Klasyczne okucia to zamki, zatrzaski i zasuwki przeznaczone do zamykania. Niezbędnym elementem tych okuć są klucze jednozastawne (rzadziej spotykane) lub ząbkowe. W kolejnej grupie znajdują się zawiasy, uchwyty i łączniki. Występuje kilka typów zawiasów. Jednym z najstarszych typów zawiasów są zawiasy rozłączne czopowe proste, kątowe i czopnikowe. Kolejnym rodzajem zawiasów są zawiasy splatane taśmowe. Można spotkać je w bardzo starych meblach. W meblu występują na całej długości drzwi frontowych. Występowały także zawiasy splatane krótkie. Obecnie najczęściej można spotkać zawiasy przegubowe puszkowe. Występują one w najróżniejszych wersjach. Zawiasy wyposażone są między innymi w systemy cichego domyku, szybkiego montażu frontu, szybkiego montażu puszki, regulacji bezkluczowej itd. W szafkach barowych można spotkać jeszcze zawiasy czopnikowe nierozłączne z prowadnicami (rozwórka). Złącza meblowe występują w różnorakich formach. Mogą to być formy rozłączne i nierozłączne (w meblarstwie dużo częściej spotkać można złącza rozłączne). W tej grupie występują wszystkie wkręty, konfirmaty, mimośrody, złącza zaczepowe, złącza narożne i wiele innych. W dwóch pozostałych grupach występują wszelkie wsporniki półkowe, wieszakowe, drążki, wieszaki, nóżki, kołki ustalające, ślizgacze, podnośniki meblowe, uchwyty prętowe, listwowe i inne. Nowoczesne okucia wyposażone są w detektory ruchu, silniki elektryczne oraz inne systemy ułatwiającą dostęp. Wyroby tego rodzaju mogą być dodatkowo wyposażone w sterowanie tabletem lub smartfonem. Jest to system ICT.

Bardzo nowoczesne okucia oferuje firma Blum. W ich ofercie znajdują się systemy napędowe szaf, szuflad i frontów. Otwieranie odbywa się poprzez naciśnięcie szuflady bądź frontu w rogach. W wypadku braku zasilania można bez problemu otworzyć mebel. Zamykanie odbywa się przez przyciśnięcie guzika na ścianie bocznej mebla. Duże szafy kuchenne wyposażone w organizer, posiadają tzw. popychacz, który po uruchomieniu pomaga otworzyć szafę. Zamknięcie może być elektryczne lub ręczne. Systemy te mogą działać z obciążeniem dynamicznym dochodzącym do 70kg. System nosi nazwę Servo-Drive.

Bardzo podobny system oferuje firma hettich. Otwieranie drzwiczek odbywa się przy pomocy pręta wysuwanego ze ścianki bocznej. W przypadku szuflad mamy do czynienia z podobnym systemem co w Blum. Podobne systemy posiada także firma GTV.

Firma Kessebohmer oferuje system bezdotykowego sterowania meblami o nazwie eTouch. Tego rodzaju systemy są bardzo zaawansowane. Posiadają sensory piezoelektryczne oraz czujniki radiowe. Wyposażone są także w systemy antykolizyjne które zapobiegają zderzeniu się frontów. Szafa także nie otworzy się w przypadku obecności zwierząt czy małych dzieci w zasięgu czujnika. Firma także posiada w swojej ofercie fronty szaf typu Climber. Są to fronty oparte o podobną zasadę działania co rolety. Wszystko jest w pełni elektryczne.

W przypadku mebli kuchennych warto wspomnieć o wszelkim AGD. W ofercie wielu producentów można znaleźć interaktywne lodówki, które posiadają zintegrowany system WiFi, w przyszłości będą mygły same zamówić produkty, które już się skończyły. Na tegorocznych targach IFA zaprezentowano indukcyjną płytę grzejną, która przypominała elektronikę Star-treck’a.

https://www.youtube.com/watch?v=QPG9Pk2bbuE

W sklepach są już dostępne pralki, którymi można sterować przy pomocy smartfona lub tabletu np. Samsung WW9000.


Jarosław Gerszyński

O autorze: Jarosław Gerszyński studiował kierunek Technologia Drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Dołącz do Jarosława Gerszyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl 

czwartek, 13 listopada 2014, zrobionezdrewna

Polecane wpisy